Projekty wnętrz

Streszczenie:
W niniejszym artykule przedstawiamy Wam jak wygląda proces projektowania wnętrz w pracowni EProjekt.

Projekt wnętrz

Każdy marzy o własnym, pięknym i przytulnym kącie. Nie ważne czy jest to niewielkie mieszkanie, apartament, mały dom, czy willa z basenem. Każdy chce, aby ten jego kąt był miejscem takim o jakim marzy, aby każdy detal spełniał własne oczekiwania. Coraz więcej ludzi korzysta więc z usług projektanta wnętrz. I trudno się temu dziwić. Współczesny człowiek ma dostęp do mnóstwa różnego rodzaju materiałów, rozwiązań i technik. W przesycie dostępnych wzorów, kształtów, kolorów, czy materiałów, trudno zdecydować się na wybór tych rozwiązań, które są zgodne z własnym stylem, a ponadto pasują wzajemnie do siebie.

Wielu z klientów, pytając o usługę, często porównuje tylko ceny, nie skupiając się co może otrzymać w ramach konkretnego opracowania. W związku z tym, postaram się w skrócie przedstawić poszczególne etapy pracy i możliwe oferty opracowań Naszej pracowni.

1. Projekt koncepcyjny

Projekt koncepcyjny może stanowić oddzielne opracowanie lub być pierwszą częścią większego projektu wnętrz.

Realizacja wyłącznie tego etapu ma sens, w przypadku klientów, którzy kupili „puste” mieszkanie deweloperskie lub kupili mieszkanie którego układ funkcjonalny ich nie zadowala, i pragną, z pomocą projektant dobrać możliwy i funkcjonalny układ pomieszczeń.
W ramach koncepcji oferujemy również analizę funkcjonalną zakupionego mieszkania w ramach tzw. „zgłoszenia zmian lokatorskich”

Etap ten polega na zaaranżowaniu przestrzeni i przedstawieniu aranżacji w formie płaskiego rzutu architektonicznego. Etap ten poprzedzony jest dokładną inwentaryzacją pomieszczenia, dla którego będzie realizowany projekt. Nie opieramy się dostarczonych przez klienta rzutach, odręcznych rysunkach itp.
Projekt koncepcyjny opiera się na rozmowie z klientem dot. jego preferencji w odniesieniu do projektowanej przestrzeni. Na tym etapie bardzo pomocne dla projektanta będą wszelkie zdjęcia i pomysły od Inwestora-te które chciałby wdrożyć w swoim wnętrzu.
Standardowo staramy się zrealizować 2 propozycje projektu koncepcyjnego (ilość do indywidualnego ustalenia). Dwa rozwiązania łatwiej obrazują wady i zalety pomysłów zarówno projektanta jak i klienta. Bardzo często pokazanie alternatywnego rozwiązania, od razu wskazuje, które jest tym bardziej korzystnym.

W przypadku, gdy usługa pracowni obejmuje tylko sporządzenie projektu koncepcyjnego, przedstawiamy również propozycje kolorystyczne, a także ogólnie omawiamy zastosowane materiały. Nie wskazujemy tutaj konkretnych produktów i sklepów – określamy styl i zarys wyglądu wnętrza.
Klient musi pamiętać, że płaski rzut stanowi jedynie koncepcję, nie jest wystarczający do opracowania detali.

2. Wizualizacja – projekt stylistyczny

Ten etap może stanowić następny krok po etapie projektu koncepcyjnego, lub być odrębnym etapem.

Realizację wyłącznie tego etapu zaleca się dla klientów, którzy np. sprzedają dom, czy mieszkanie i potrzebują wizualizacji wnętrza, aby zaprezentować jak wnętrze powinno wyglądać i zachęcić potencjalnych klientów do zakupu. W tym przypadku, etap ten również jest poprzedzony inwentaryzacją przestrzeni stanowiącej opracowanie.
W przypadku współpracy z klientami, którzy realizują projekt wnętrz, aby w zaprojektowany sposób urządzić przestrzeń, realizacja tylko tego etapu nie spełni ich oczekiwań. Etap ten przedstawi realistyczną wizualizację danego wnętrza, pozwalając na lepsze wyobrażenie przestrzeni, kształtów, kolorów, materiałów itp.
Istotną kwestią na tym etapie jest omówienie wszystkich szczegółów jeszcze przed wykonaniem wizualizacji. W czasie wykonywania tego etapu, każda zmiana to z reguły kolejne dni, a nawet tygodnie dodatkowej pracy.

3. Projekt wykonawczy

Etap ten stanowi podstawę do realizacji przestrzeni zgodnie z projektem. Etap ten nie może być odrębnym opracowanie. Może nastąpić jednak bezpośrednio po projekcie koncepcyjnym, bez konieczności realizacji wizualizacji.

W zależności od indywidualnie ustalonego z klientem zakresu opracowania, projekt ten może składać się z następujących elementów:
– rzut budowlany: przestawia informacje o układzie ścian, elementów do wyburzenia czy noworealizowanych + zestawienia
– rzut podłóg – przedstawia dokładne miejsce podziału podłóg w zaleznosci od zaproponowanych materiałów, dokładne wymiary elementów (np. wybranych płytek) wraz ze sposobem ich ułożenia, oraz zestawienia
– rzut sufitów – wskazuje układ sufitów podwieszanych, a także układ oświetlenia sufitowego
– projekt kolorystyki ścian – dobór farb ze wzornika, tapet, tynków strukturalnych itp. wraz z zestawieniem ilości poszczególnych elementów
– rzut zmian instalacji wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania – wskazuje jakie zmiany przewidzieć w ww instalacjach, z doprecyzowaniem lokalizacji i zalecanych rur. W przypadku zmian np. grzejników wskazane zostają nowa lokalizacja i dokładne ich parametry.
– rzut elektryki – obejmuje rozplanowanie nowego układu punktów świetlnych, punktów elektrycznych (gniazda, włączniki), podłączenia sprzętów RTV i AGD, telefonicznych itp. istnieje możliwość doboru konkretnych rozwiązań opraw świetlnych
– rzut łazienki z rozwinięciem ścian – opracowanie pozwala na dokładne określenie ilości potrzebnych płytek, materiałów wykończeniowych. Rysunki przedstawiają układ łazienki przy zastosowaniu konkretnego osprzętu, tj. armatury łazienkowej, z możliwością doboru elementów ruchomych (jak np. pralki, szafki itp.). Kłady podłogi i poszczególnych ścian wskazują na konkretnie wybrane materiały o dokładnych wymiarach, wraz ze sposobem ułożenia.
– dobór materiałów, urządzeń i sprzętów (agd, ceramika i armatura łazienkowa, meble itp.)
– rysunki wykonawcze mebli – zalecane w przypadku realizacji mebli na zamówienie; mowa tutaj szczególnie o zabudowie kuchni, czy szaf garderoby, szaf zabudowanych. Rysunki przedstawiają układ poszczególnych elementów mebli tj, półek, przeszkleń, otworów itp. wraz ze szczegółowymi wymiarami. Etap ten może być realizowany zupełnie osobno, (tj. przez klientów, którzy chcą zrealizować tylko projekt mebli)

Zakres każdego opracowania projektu wnętrz lub jego poszczególnych etapów, jest ustalany indywidualnie z Klientem, w zależności od jego potrzeb i oczekiwań.