Projekty indywidualne

Streszczenie
Z tego artykułu dowiesz się, czym różni się projekt indywidualny od typowego. Zaprezentujemy również nasz punkt widzenia, na najważniejsze kwestie dot. projektów indywidualnych.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem dot. projektów typowych [tutaj].

Projekt indywidualny

Jeśli podjąłeś decyzję, że projekt typowy nie jest dla Ciebie, kolejnym krokiem jest decyzja o realizacji projektu indywidualnego.
Jeśli marzysz o domu dopasowanym do Twoich indywidualnych potrzeb, to podjąłeś słuszną decyzję. Można bowiem powiedzieć, że projekt indywidualny budynku to tak jakby garnitur lub sukienka szyta na miarę. Wszystkie elementy zaprojektowanego budynku będą w pełni przez Ciebie przemyślane i będą spełniały wszystkie Twoje oczekiwania i marzenia.

Różnice w projekcie indywidualnym i typowym

Każdy Inwestor decydując się na inwestycję projektową musi podjąć decyzję, czy wybiera wariant z typowym, tzw. katalogowym projektem, czy też projekt taki realizuje jako indywidualny. Projekt typowy to ten który zamawia się u jednostek projektowych specjalizujących się w opracowaniu i sprzedaży takich projektów. Projekt indywidualny zaś to ten, który realizuje się w wybranej jednostce projektowej od początku do końca, od pierwszej do ostatniej kreski, poprzez wszystkie branże.

Projekt indywidualny a typowy w naszej pracowni

Cały cykl projektowy w Naszej pracowni, niezależnie czy jest to projekty typowy czy indywidualny, przebiega wg identycznego schematu, z którym możesz zapoznać się tutaj. Czyli w każdym z ww przypadków zdobędziemy dla Ciebie dokumenty, będziemy pośredniczyć w uzyskaniu pozwolenia, opracujemy dodatkowe, wybrane przez Ciebie opracowania. Różnica jest jednak w tym, że przy realizacji projektu typowego pomija się całkowicie etap koncepcji (gdyż wybierasz z projektów już zrealizowanych), zamawia się taką gotową dokumentację i ją adaptuje, czyli wprowadza zmiany.

Co zyskujesz decydując się na projekt indywidualny?

Jako Inwestor, na etapie projektowania masz możliwość ingerencji w kształt i rozwiązania techniczne swojego budynku a układ funkcjonalny obiektu jest dostosowany do Twoich potrzeb. Masz możliwość rozważenia wielu wariantów rozwiązań funkcjonalnych (rozwiązań, które sam zaproponujesz lub będą one zaproponowane przez Architekta). Inaczej mówiąc, sam planujesz funkcjonalność, oceniasz różne warianty projektu, korygujesz koncepcje do całkowitej akceptacji swojej i bliskich, masz wspływ na wszystkie aspekty swojego budynku.
Ponadto Twój projekt indywidualny będzie oryginalny, zaś bryła budynku będzie niepowtarzalna. Projekt będzie dopasowany do Twojego stylu życia czy modelu rodziny, będzie dostosowany do lokalnych warunków, wymiarów i kształtu działki, oraz ukształtowania terenu działki. Całościowy projekt będzie spełniał wszystkie aktualne wymogi przepisów prawa, szczególnie będzie zgodny z zapisami lokalnego MPZP lub WZ.

Co prawda potrzebny jest nieco dłuższy czas na opracowanie dokumentacji projektowej niż przy projekcie typowym. Wynika to z faktu, że każda z branż takiego wielobranżowego projektu jest przygotowywana dla tego konkretnego rozwiązania, zgodnie ze wszystkimi ustaleniami z Tobą

Jeżeli więc, chcesz mieć niemały wpływ na realizację wymarzonego domu, a potem mieszkać w unikalnym budynku, gdzie każdy detal jest dokładnie zrealizowany według Twojego zamysłu, projekt indywidualny będzie najlepszym rozwiązaniem z możliwych. 

Jak my podchodzimy do projektów indywidualnych?

Jeśli więc zdecydowałeś, że chcesz wybudować dom, musisz podjąć również decyzję, kto ten dom dla Ciebie zaprojektuje oraz kto przeprowadzi Cię przez cały proces projektowy. Jeśli zastanawiasz się co musisz wiedzieć zanim udasz się do naszego biura projektowego, zapraszamy do zapoznania się z artykułem [tutaj].
Nie wiemy w jaki sposób inne pracownie projektowe podchodzą do sprawy pn. projekty indywidualne. Przestawimy Wam tutaj Nasze podejście do tej kwestii. Pamiętać jednak należy, że każdy temat jest inny i do każdego podchodzimy całkowicie indywidualnie (pod względem działania).

Aby lepiej poznać nasze zasady działania zapoznaj się z artykułami:

Jak wygląda proces projektowy w pracowni projektowej EProjekt?

Jak długo trwa projektowanie w pracowni projektowej EProjekt?

Co musisz wiedzieć zanim zgłosisz się do nas?

Co musisz mieć na pierwsze spotkanie wstępne w naszej pracowni?