Rozdbudowa i nadbudowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego

Wracamy z nowymi tematami
29 września 2018
Osiedle budynków mieszkalnych jednorodzinnych w dzielnicy Wilanów w Warszawie
3 listopada 2018

Projekt budowlany

Przedmiotem opracowania jest projekt budowlany rozbudowy i nadbudowy budynku mieszkalnego. Tradycyjna bryła budynku lat 70.tych zostaje poddana całkowitemu unowocześnieniu. I choć pewnie wielu z Was, patrząc na poniższe zdjęcie zapyta w jaki sposób jest to możliwe, odpowiadamy iż tak, realizacja tej inwestycji jest możliwa. Co więcej, istniejące ściany zewnętrzne, po przeprowadzonej ekspertyzie przez konstruktora, nadają się do dalszego użytkowania. Budynek ulegnie rozbudowie w kierunku południowym, nadbudowie w wyniku której powstanie użytkowa kondygnacja piętra, zostanie zrealizowany dach w formie stropodachu. I rzeczywiście, powstaje obiekt jak nowy.

Układ funkcjonalny

W nowoczesnej bryle budynku wydzieliliśmy pomieszczenia mieszkalne, wchodzące w skład budynku jednorodzinnego. Strefa wiatrołapu z bezpośrednim dostępem do klatki schodowej prowadzącej na piętro. Na parterze wydzieliliśmy duży salon z jadalnią oraz kuchnię w aneksie. Dodatkowo przewidzieliśmy dwie sypialnię oraz łazienkę i WC. Na piętrze również zaprojektowaliśmy pokój dzienny z kuchnią w aneksie oraz dwie sypialnie, łazienkę i WC. Taki podział pozwoli na to, że budynek będzie pełnił funkcję obiektu dwupokoleniowego.

W piwnicy, realizowanej pod całym budynkiem, powstanie strefa rozrywki, spa, saun.

Wszystko zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi Inwestora oraz w nawiązaniu do Warunków Zabudowy.

Bryła budynku

Prosta forma, ale czy do końca…? Niby tzw. „klocek”… i kilka „zakłóceń”. Wypuszczona z bryły klatka schodowa, z dużym niesymetrycznym szkleniem, na elewacji tylnej wykusze – jeden na piętrze, drugi na parterze. Dodatkowo duże okna, w tym okno narożne, portfenetry i loggia. Zamysł na budynek jest taki, by główną bryłę zrealizować w kolorze białym, ze wstawkami z deski elewacyjnej oraz szarym, szerokim glifem okiennym.

Zakres i faza opracowania

W niniejszym opracowaniu zajęliśmy się inwentaryzacją budynku oraz architekturą, ze szczegółowym wskazaniem elementów istniejących, które pozostają, oraz elementów nowoprojektowanych. Swoją pracę realizuje również konstruktor, instalator sanitarny i elektryczny. Etap projektu budowlanego jest już na zaawansowanym etapie.