Osiedle budynków mieszkalnych jednorodzinnych w dzielnicy Wilanów w Warszawie

Rozdbudowa i nadbudowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego
29 września 2018
Realizacja budynku mieszkalnego jednorodzinnego z dwoma samodzielnymi lokalami w dzielnicy Rembertów w Warszawie
4 listopada 2018

Jakiś czas temu wspominaliśmy Wam o Naszej nowej realizacji projektowej – osiedlu budynków mieszkalnych jednorodzinnych, realizowanych w dzielnicy Wilanów w Warszawie. Nasza inwestycja obejmuje realizację dokumentacji projektowej dla łącznie 17 lokali mieszkalnych. Lokale te powstaną w 8 budynkach dwulokalowych i 1 budynku jednolokalowym. Etap 1 obejmuje realizację 4 budynków mieszkalnych dwulokalowych  w koncepcji 1, której dotyczy niniejszy post. Pozostałe etapy zaprezentujemy w późniejszym czasie.

Założenia

Ogólną wytyczną, którą dostaliśmy od Inwestora, było szeroko pojęta „architektura angielska / styl angielski”. Głównie dotyczy to bryły budynku. Cegła klinkierowa, okiennice, szprosy w oknach, gzymsy – to wszystko, i wiele innych elementów jest tak bardzo tożsame ze stylem, który chciał uzyskać Inwestor. Nie ukrywamy, że niemałym wyzwaniem było dla Nas skonfrontowanie wizji Inwestora z standardami architektury polskiej. Jednak dziś wiemy, że po przeanalizowaniu wielu wariantów, przedstawieniu kilku naszych wizji Inwestorowi, uzyskaliśmy efekt, który satysfakcjonuje każdą ze stron.

Koncepcja

W etapie pierwszym, mieliśmy do dyspozycji dwie działki o podobnych wymiarach. Po analizie MPZP, powstały pierwszy wskaźnik naszego budynku – jego powierzchnia zabudowy. W kolejnym kroku ustaliliśmy podstawowe wymiary budynku – jak jego długość i szerokość. Dopiero mając podstawowe wielkości naszego budynku, zaczęliśmy realizować układ funkcjonalny budynku.

Koncepcji powstało wiele – łącznie w dwóch bryłach zewnętrznych zaproponowaliśmy Inwestorowi 8 wariantów układu funkcjonalnego poszczególnych kondygnacji.

Piszemy o dwóch bryłach, ponieważ rozważaliśmy z Inwestorem dwa warianty:

  • wariant 1: z garażami dwustanowiskowymi po zewnętrznej stronie budynku
  • wariant 2: z garażami dwustanowiskowymi w środku budynku, pomiędzy poszczególnymi lokalami

WARIANT 1

WARIANT 2

Układ funkcjonalny

Wśród głównych wytycznych, które uzyskaliśmy od Inwestora można wyróżnić:

  • w kondygnacji parteru musi znajdować się duży  wiatrołap, z miejscem na szafe w zabudowie; z wiatrołapu wejście do garażu dwustanowiskowego
  • w tylnej części garażu strefa kotłowni (kocioł na gaz z zamkniętą komorą spalania)
  • na parterze zaprojektować dużą kuchnię, spiżarnię, wc, jadalnią i duży salon
  • na kondygnacji piętra wydzielić 4 sypialnie, ogólnodostępną łazienkę, pralnię; dodatkowo – jedna- główna sypialnia o pow. ponad 20m2 z własną łazienkę i garderobą.

Projekt budowlany

Koncepcja Etapu 1 jest już na finiszu. Niedługo startujemy z realizacją projektu budowlanego i uzyskaniem pozwolenia.

Niedługo zaprezentujemy Wam koncepcję budynków etapu 2, które również już powstają, i są uzgadnianie z Inwestorem. Zdradzając rąbek tajemnicy, powiemy, że styl jest bardzo podobny (bo przecież to główne założenie naszego Inwestora), jednak proporcje budynku czy układ funkcjonalny, to zupełnie inna opcja.