O jakim domu marze? cz.1
6 stycznia 2018
Co musisz wiedzieć zanim zgłosisz się do biura projektowego EProjekt?
13 stycznia 2018

Streszczenie.
Z tego artykułu dowiesz się na jakie aspekty projektowe wg Nas powinien zwrócić uwagę przyszły Inwestor, wybierając dla siebie wymarzony dom z katalogów projektów typowych lub realizując projekt indywidualny.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami dot. projektów typowych i projektów indywidualnych.

Jest to cz.2 artykułu na ww.temat. Poprzednią część znajdziesz tutaj.

Wymarzony dom- co to znaczy?

W poprzedniej części artykułu ustaliliśmy już kilka rzeczy o Twoim wymarzonym domu. Wiemy już ile ma on mieć kondygnacji i jaki rodzaj dachu. W tej części określimy sobie inne podstawowe rzeczy.

Czytając ten artykuł, może Ci się w pewnym momencie wydawać, że chcemy abyś sam zaprojektował swój budynek. Nic bardziej mylnego. Artykuł ma za zadanie to, abyś Ty jako Inwestor zastanowił się czego dokładnie oczekujesz. Żaden projektant nie zna Twojego stylu życia, Twoich upodobań czy też doświadczeń. Aby mógł więc zaprojektować budynek, który będzie w 100% wyrażał Ciebie, musi Cię trochę poznać. I właśnie dzięki temu artykułowi usystematyzujemy Twoje oczekiwania. Ten artykuł jest więc dobrym rozwiązaniem dla tych Klientów, którym wydaje się, że nie mają kompletnie pomysłu na swój dom. Jeśli jednak jesteś tym szczęśliwym Inwestorem, który wie dokładnie, o jakim budynku marzy, przeanalizuj ten wymarzony obiekt z zapisami tego artykułu, zobacz, czy na wszystko zwróciłeś uwagę.

 A więc zaczynajmy.

Układ funkcjonalny budynku

 

Powierzchnia ma niemałe znaczenie

Odpowiedz sobie na pytanie jak dużego domu potrzebujesz? Jaka powierzchnia Cię interesuje. Nie używajmy tutaj sformułować powierzchnia użytkowa, całkowita, czy zabudowy – to określimy później. Podaj powierzchnię podłóg w całym budynku, z uwzględnieniem powierzchni na każdej kondygnacji.

Rozmieszczenie pomieszczeń

Kolejnym krokiem, niewątpliwie powiązanym z poprzednim etapem, jest określenie układu funkcjonalnego pomieszczeń, czyli inaczej mówiąc rozkładu pomieszczeń w Twoim domu. Tak więc, jeśli określiłeś już powierzchnie Twojego domu, dobrym pomysłem jest, abyś wziął teraz kartkę i wypisał pomieszczenia które chcesz mieć na każdej kondygnacji. Pomocnym może być odpowiedź na następujące pytania:
czy projektujemy garaż przy budynku mieszkalnym
– czy na parterze projektujemy odrębny pokój
– czy wydzielamy jadalnie, czy będzie ona przejściowa
– czy projektujemy spiżarnię i garderobę na parterze
– czy na parterze projektujemy pomieszczenie WC, czy łazienkę z prysznicem lub wanną
– ile sypialni Cię interesuje
– jeśli projektujemy garderoby na poddaszu, to ogólnodostępna czy przypisana do danych sypialni
– czy projektujemy jakieś dodatkowe pomieszczenia jak np. pomieszczenie gospodarcze, pralnia, suszarnia, być może strych nad częścią.

Jeśli znasz już odpowiedź na te pytania, to w dalszej części, pracę nad układem Twoich pomieszczeń przejmiemy my. Rozrysujemy układ każdej kondygnacji oraz na bieżąco będziemy go z Tobą analizować. Jeśli chciałbyś nam coś doradzić, to pomocne będą Twoje uwagi np. dot. powierzchni i wymiarów pomieszczeń. Chodzi o to, że może już dzisiaj wiesz (np. z własnego doświadczenia lub od znajomych), że nie wyobrażasz sobie kuchni o powierzchni mniejszej niż….., czy salonu węższego niż…. Wiesz, że sypialnie chciałbyś mieć powierzchniowo większe, bo potrzebujesz tam np.powierzchni do pracy, czy ustawienia orbitreka. Albo doskonale znasz siebie i wiesz, że sypialnia służy Ci tylko do spania, i potrzebujesz wstawić tam tylko łóżko, bez żadnych zbędnych elementów. Twoje upodobania, mają dla nas znaczenie, na etapie projektowania. Bo przede wszystkim zależy nam, aby wnętrze było zgodne z Twoimi oczekiwaniami.

Orientacja działki a rozmieszczenie pomieszczeń

Nie bez znaczenia jest orientacja działki, a docelowo budynku względem stron świata. Na tym etapie pojawia się kolejne pytania. Zastanów się, czy lubisz jak słońce jest w pomieszczeniu, w którym będziesz przebywał większość czasu, czyli w salonie. Czy lubisz jak promienie słońca zaglądają przez Twoje okno i budzą Cię rano, a może nie lubisz być budzonym. Dbasz o to, by Twoje dzieci w swoich sypialniach miały jak najwięcej tego słońca. Orientacja okien poszczególnych pomieszczeń względem stron świata ma nie małe znaczenie. Bo po co ma maja nas budzić poranne promienie słońca skoro lubimy pospać, lub dlaczego mamy salon od północy, skoro nie wyobrażamy sobie porannej kawy w salonie bez pierwszych, wiosennych promieni słonecznych.

Umiejscowienie klatki schodowej

Zastanów się również gdzie chciałbyś mieć zlokalizowaną klatkę schodową. Czy w strefie komunikacji, blisko wejścia do budynku, czy np. aby schody umieścić w salonie. Prosty przykład: czy nie będzie Ci przeszkadzać, jak np. znajomi dzieci będą maszerować do ich pokojów przez Twój salon, gdzie akurat się relaksujesz, może wolisz tego uniknąć. Czy nie będzie Ci przeszkadzać, że inni będą ingerować w Twoją prywatną sferę jaką jest salon. Czy wolałbyś aby ta klatka była jednak gdzieś ukryta. Bo masz ciężki dzień, nie masz czasu aby posprzątać i nie chcesz aby ktoś w to ingerował. Nie chcesz się wstydzić i czuć dyskomfortu gdy zostaną kubki na stole czy odpoczywasz całe popołudnie przed telewizorem.

„Otwartość kuchni”

Pod tym samym względem co umiejscowienie schodów należałoby rozważyć otwartość kuchni. Zastanów się jak bardzo podobają Ci się salony z aneksem kuchennym, i czy to na pewno jest dobre rozwiązanie w Twoim przypadku. Bo może rzeczywiście, przygotowując posiłki lubisz mieć kontakt z domownikami przebywającymi w salonie, lub też lubisz podglądać w tym  czasie kolejny odcinek ulubionego serialu. Ale, może jest zupełnie odwrotnie. Gotując, lubisz być sam lub też przeszkadza Ci, gdy Twoi goście przebywając w salonie czy jadalni patrzą na to jak się krzątasz po tej kuchni.
Kolejny raz podkreślę więc: nic na siłę, wszystko zgodnie z Twoimi przyzwyczajeniami i upodobaniami.

Podstawowe pytania do analizy

Ustalając koncepcję Twojego budynku zadamy Ci jeszcze kilka pytań. Zastanów się nad odpowiedzią na nie już teraz:

– wysokość poszczególnych kondygnacji
– wysokość budynku ponad teren (kolokwialnie mówiąc, ile schodków przed budynkiem)
– czy jeśli garaż, to na tym samym poziomie co dom, czy niżej
– wysokość ścianki kolankowej
– sposób ogrzewania budynku

Rozwiązania materiałowe

Na początkowych rozmowach w naszym biurze padnie również pytanie o to, z jakich materiałów projektujemy budynek. Na pewno zapytamy o materiał na ściany i stropy oraz dach. Co do ścian i dachu, to poprosimy o wskazanie materiału. Co do stropu poprosimy o określenie czy projektujemy strop monolityczny, czy może prefabrykowany. Jeśli ten drugi, to również jaki typ. Warto również zastanowić się nad stropem nad poddaszem. Istotnym jest aby uwzględnić już na początku, czy będzie to tzw. sufit lekki czy lane skosy żelbetowe.

Pozostałe kwestie

Zastanów się również nad innymi kwestiami. Przewidź, gdzie chciałbyś tarasy ziemne, gdzie chciałbyś balkony, loggie, a może podobają Ci się tarasy nad parterem. Zastanów się w jaki sposób chciałbyś doświetlić pomieszczenia poddasza. Czy wystarczające będą okna w ścianach szczytowych, czy projektujemy okna dachowe, a może i okna w lukarnach. Jeśli mają to być lukarny, to jakie: murowane, czy o konstrukcji drewnianej szkieletowej. Jakim dachem kryte, czy symetryczne dwuspadowe, czy płaskie czy w formie wolego oka. Zastanów się jakie schody na poszczególne kondygnacje. Jedno- czy dwubiegowe, a może zabiegowe. Być może podobają Ci się schody wspornikowe lub tzw. dywanowe. Ich materiał: czy będą to schody drewniane, monolityczne żelbetowe, a może marzysz o stalowych.

Zastanów się również, nad dodatkowymi elementami wyglądu swojego budynku. Czy przewidzimy jakieś dodatkowe daszki, belki, słupy, pergole itp., coś co nada Twojemu budynkowi indywidualnego charakteru, ale przede wszystkim, czy Tobie się to spodoba.

Zakończenie

Mimo obszerności tego artykułu, mam wrażenie, że kwestie wypisane tutaj, to jedynie zalążek całego procesu projektowego. Pamietaj, że dobre wnętrze, to takie, które będzie się Tobie podobać i będzie zgodne z Twoimi codziennymi przyzwyczajeniami. Projektanci po to są, aby pomóc. Uwierz, nie ma  sensu na siłę projektować danych rozwiązań, bo tak mają sąsiedzi, bo taka jest moda, jeśli Tobie one się nie podobają. To ma być twój budynek, i Ty masz w nim mieszkać. Po co Ci, najpiękniej zrobiony dom, który podziwiają wszyscy sąsiedzi, jeśli Ty sam nie lubisz w nim przebywać, i czasem myślisz sobie, że najchętniej to być go sprzedał, lub zburzył i wybudował nowy, zupełnie inny.

Jeśli dostaniesz koncepcję swojego budynku, od Nas przeanalizuj jeszcze raz ten artykuł. Pogłęb się nad kwestiami tutaj zawartymi, a być może nasuną Ci się również inna pytania, które są akurat dla Ciebie ważne. Nie pomijaj ich.

Życzymy powodzenia w realizacji swojego marzenia. Zawsze zgodnie z własnymi upodobaniami.

 


Jeśli masz problem z ustaleniem swoich upodobań, potrzebujesz pomocy, porady, a może dokładnie wiesz czego chcesz i potrzebujesz tylko te marzenia urzeczywistnić, zapraszam do kontaktu z naszym biurem. [tutaj]

Co musisz wiedzieć, zanim zgłosisz się do naszego biura? [tutaj]