Jak długo trwa cykl projektowania w pracowni projektowej EProjekt?
6 stycznia 2018
O jakim domu marze? cz.2
6 stycznia 2018

Streszczenie.
Z tego artykułu dowiesz się na jakie aspekty projektowe wg Nas powinien zwrócić uwagę przyszły Inwestor, wybierając dla siebie wymarzony dom z katalogów projektów typowych lub realizując projekt indywidualny.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami dot. projektów typowych i projektów indywidualnych.

Wymarzony dom- co to znaczy?

Własny dom to nie lada wyzwanie. Dla jednych jest to marzenie, które noszą w swoim sercu od dzieciństwa, u innych, pojawia się, gdy spotkają tą drugą połówkę, zakładają własna rodzinę. Jedni mieszkają w domu od zawsze, inny po wojażach w bloku postanawiają przenieść się do swoich własnych czterech kątów. I nieważne, czy zamierzają kupić dom, czy zaprojektować go, a następnie zbudować zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, stoją przed nielada wyzwaniem.  Każdy Inwestor musi odpowiedzieć sobie na pytanie „jaki ten wymarzony dom ma być?”, nad czym się zagłębić, jakie pytania zadać, tak by największe marzenie nie stało się za kilka lat jednym z koszmarów. Dla większości Inwestorów, jest to inwestycja na całe nasze życie, być może również na życie przyszłych pokoleń. Warto więc zgłębić podstawowe kwestie.

Ilość kondygnacji budynku

Jednym z podstawowych wyborów jest ilość kondygnacji. Jako przyszły Inwestor, musisz zadać sobie pytanie, czego potrzebujesz. Czy lubisz jak wszystkie pomieszczenia są dostępne z obrębu jednej kondygnacji, czy może wolisz bardziej zdecydowanie oddzielić tą część dzienną, do której zapraszasz gości, od strefy intymnej, nocnej? Zastanów się, czy bardziej podobają Ci się rozległe w planie budynki, czy może mniejsze w planie, ale wyższe? Do wybór tej kwestii niewątpliwie ma również wpływ wielkość działki. Jeśli masz dużą działkę, bez problemu możesz pozwolić sobie na dom parterowy. Na niewielkiej działce, parterowe budynki raczej nie sprawdzą się. Ponadto należy pamiętać, o zapisać miejscowego planu lub decyzji o warunkach zabudowy, w których są określone minimalne powierzchnie terenów biologicznie czynnych. Duża powierzchnia zabudowy domu parterowego+ terenu utwardzone na działce, mogą sprawić, że jeden z podstawowych wymogów nie jest spełniony, na co nie można pozwolić.

Zapoznaj sie z naszym artykułem porównującym domy jednokondygnacyjne z domami parterowymi z poddaszem użytkowym [tutaj].

Kolejnym aspektem jest kondygnacja podziemna. Obecnie istnieje moda na budynki bez piwnicy. I tutaj znowu wszystko zależy tylko od Ciebie. Odpowiedz sobie na pytanie, po co jest Ci potrzebna piwnica. Jak duża jest Ci ona potrzebna. Być może nie ma konieczności aby była ona pod całym budynkiem, może wystarczy tylko piwnica pod częścią budynku. A może piwnica nie jest Ci wcale potrzebna, a wszystkie rzeczy, które miałbyś w niej trzymać uda się gromadzić w pomieszczeniu gospodarczym na parterze lub odrębnym budynku wolnostojącym, który i tak zamierzasz zbudować. A może jest wręcz przeciwnie. Duża piwnica jest Ci niezbędna, lub wynika to z naturalnego spadku terenu działki. Pamiętać tutaj należy, że kondygnacja podziemna to znaczne podrożenie kosztów budowy, których teoretycznie i tak nie widać, ponieważ, jak to się potocznie mówi, są zakopane w ziemi. Jednak tak jak i poprzednio, wszystko zależy od Twoich indywidualnych upodobań oraz ustosunkowania się do ilości kondygnacji MPZP lub WZ.

Już teraz przeczytaj nasz artykuł dot. wad i zalet domów z piwnicą [tutaj].

Rodzaj dachu budynku

Gdy wiesz już, ile kondygnacji ma mieć Twój wymarzony dom, należy zastanowić się nad rodzajem dachu.  Dach dwuspadowy czy wielospadowy? Doświetlenie pomieszczeń poddasza poprzez zastosowanie lukarn, czy tylko okien dachowych? Jeśli lukarny to jaki ich rodzaj.  Czy mają to być lukarny murowane, czy o konstrukcji drewnianej? Z dachem jednospadowym, czy dwuspadowym? Może w formie wolego oka. A może nie podobają Ci się ani okna dachowe, ani lukarny, w grę wchodzą jedynie okna w ścianach szczytowych? Jaki kąt dachu Cię interesuje? Czy ma to być dach spadzisty, czy może dach płaski, stropodach? I tutaj najważniejsza kwestia. Prawie każdy MPZP lub WZ określają rodzaj dachu i kąt nachylenia połaci dachowych budynku. Warto więc swoje upodobania skonfrontować od razu z ich zapisami. Ważną kwestią w tym przypadku jest również cena. Koszt dachu to jeden z podstawowych kosztów podczas realizacji zadania. Najtańsze dachy to te o najprostszej konstrukcji, najłatwiejsze do wykonania. Różnego rodzaju załamania, lukarny, krokwie koszowe, krokwie narożna, to oprócz droższej konstrukcji,  również wyższe koszty robocizny. Ważną kwestię odgrywa tutaj również powierzchnia dachu. I tu wracam od razu do pierwszej kwestii, domu parterowego i z poddaszem. Domy parterowe automatycznie zazwyczaj mają większą powierzchnię dachu niż domy z poddaszem o tej samej powierzchni całkowitej. Dachy nad nieprostokątną bryłą budynku parterowego to zazwyczaj dachy wielospadowe, które realizuje się w konstrukcji płatwiowo- kleszczowej. W przypadku dachów dwuspadowych, przy niewielkiej rozpiętości wystarczająca jest konstrukcja jętkowa. Przy większych rozpiętościach, również stosuje się konstrukcję płatwiowo-kleszczową, przy której należy pamiętać o konieczności ustawienia na stropie słupków więźby dachowej (ma to znaczenie przy planowaniu układu pomieszczeń poddasza, tak aby ukryć je w ścianach)

Ilość kondygnacji i rodzaj dachu to podstawowe kryteria, które musisz ustalić, poszukując wymarzonego domu. Dalsze ważne kwestie do rozpatrzenia w cz.2 artykułu. [tutaj]


Jeśli masz problem z ustaleniem swoich upodobań, potrzebujesz pomocy, porady, a może dokładnie wiesz czego chcesz i potrzebujesz tylko te marzenia urzeczywistnić, zapraszam do kontaktu z naszym biurem. [tutaj]

Co musisz wiedzieć, zanim zgłosisz się do naszego biura? [tutaj]