Co musisz wiedzieć zanim zgłosisz się do biura projektowego EProjekt?
13 stycznia 2018
Domy parterowe – wady i zalety
12 marca 2018

Streszczenie.
W tym artykule przedstawimy Ci nasz punkt widzenia dot. kwestii budowy domu z piwnicami oraz domu niepodpiwniczonego.

Wstęp

Faktem jest, iż od kilku lat istnieje moda na niepodpiwniczone budynki. Od kilku miesięcy obserwuje się jednak trend powrotu „piwnicy” do łask Inwestorów. Budowa domu z podpiwniczeniem czy budowa domu niepodpiwniczonego? Przed takim dylematem stoi niejeden przyszły inwestor. Domy z piwnicą mają tyle samo przeciwników co i zwolenników. Postaramy się zatem odnieść do tej kwestii, przedstawiając Wam Nasz punkt widzenia.

Piwnica – jaką funkcję ma pełnić?

Najważniejsze pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć brzmi „Do jakiego celu ma Ci służyć piwnica?” Czy ma być tam kotłownia, być może garaż, czy jednak spiżarnia, winiarnia, czy też miejsce rekreacji, a być może po postu „graciarnia”. Zastanów się, czy jest ona niezbędnym elementem Twojego wymarzonego domu, czy funkcje, które zamierzasz w niej umieścić, uda się zlokalizować w innym pomieszczeniu nad ziemią, lub może nawet w innym budynku, np. gospodarczym, garażowym itp.

Inwestorzy, marzący o czystym wnętrzu, bardzo często boją się, że piwnica będzie im burzyć pewnego rodzaju ład i porządek. Wiąże się to z postrzeganiem piwnicy jako ponurego miejsca na węgiel czy kartofle. W dzisiejszych czasach, piwnica stanowi jednak zupełnie inną funkcję – jest kolejną kondygnacją budynku, którą można wykorzystać na zupełnie dowolną przestrzeń. Takie postrzeganie piwnicy, pokazuje więc, że przy tej samej powierzchni zabudowy budynku, można uzyskać większą powierzchnię całkowitą. Ma to więc znaczenie przy niewielkich powierzchniowo działkach, działkach na których jest ograniczenie co do wielkości powierzchni zabudowy a Inwestorzy potrzebują wygenerować więcej przestrzeni.  O jakich pomieszczeniach warto więc pomyśleć aranżując piwnice? Piwnica to idealne miejsce na spiżarnię czy pomieszczenia przeznaczone do przechowywania różnego rodzaju sprzętu domowego i rzeczy użytkowych. Można w niej również przewidzieć pomieszczenie z przeznaczeniem na garderobę. Dodatkowa łazienka lub pralnia z suszarnią również wydają się nie być złym pomysłem. Umieszczenie strefy rozrywki, z salą gier, siłownią, czy nawet sauną to również kwestia, którą można rozważyć. A może Ty lub ktoś z rodziny ma jakieś hobby, które potrzebuje więcej miejsca i swobody.  Zanim podejmiesz decyzję, określ więc dokładnie do jakiego celu piwnica będzie Ci służyć.

Czy budynek podpiwniczony zawsze może być zrealizowany?

Kolejną kwestią, jest rozważenie, czy we wszystkich warunkach piwnica jest możliwa do realizacji. I tutaj po raz kolejny z odpowiedzią może Ci przyjść MPZP lub decyzja o warunkach zabudowy. W niektórych z nich jest określona możliwość realizacji piwnicy lub są określone warunki na jakich piwnica może być realizowana. Nie jest to jednak jedyna sprawa do rozważenia. Bardzo ważną kwestią jest również poziom wód gruntowych czy też rodzaj gruntu zalegającego w poziomie posadowienia budynku. Warto więc uzyskać jak najwięcej informacji dot. tych kwestii. Porozmawiaj więc z sąsiadami Twojej działki, być może mają oni piwnice i dowiedz się jak w trakcie użytkowania tego terenu wygląda kwestia wilgotności w ich piwnicach, czy pojawia się woda, czy też nie.

Nie bez sensu, wydaje się również zlecenie opracowania dokumentacji geotechnicznej podłoża. To właśnie z takich z badań uzyskuje się profil geologiczny gruntu zalegającego w podłożu, dzięki czemu, określony jest rodzaj gruntu, jego stan, jak również poziom wód gruntowych. Tak więc może to być istotna kwestia, przede wszystkim wtedy, gdy zamierzamy mieć piwnicę.

Zdarzają się i tereny, gdzie piwnica wychodzi samoistnie, z naturalnego ukształtowania terenu lub też jest jej wykonanie jest korzystne, np. wtedy gdy warstwa nośna gruntu zalega głęboko poniżej poziomu terenu, a więc fundamentem trzeba się dokopać do tej warstwy nośnej.

Roboty ziemne

W przypadku budynków niepodpiwniczonych, wykop pod fundamenty (ławy) realizuje się poprzez kopanie łyżką minikoparki po obrysie ław fundamentowych, a same ławy wykonuje się bez deskowania tj. na warstwie betonu podkładowego, poprzez zabezpieczenie wykopu folią, ułożenia zbrojenia ław i zalania betonem. Taki schemat postępowania znacznie przyspiesza prace. Postępowanie takie nie jest jednak możliwe w przypadku budynków podpiwniczonych, gdzie realizuję się wykop szerokoprzestrzenny, a ławy wykonuje we wcześniej przygotowanym deskowaniu. Wydłuża się więc czas realizacji jak również koszty np. robót ziemnych.

Kwestie finansowe

Skoro o kosztach mowa, warto i temu poświęcić chwilę uwagi i zastanowienia. Bez wątpienia każdy zgodzi się z tym, że realizacja piwnicy oznacza większe koszty budowy domu. Niektórzy szacują, że może to być wzrost o ok. 20%.  Wyższe koszty robót ziemnych, większe zużycia materiału, konieczność wykonania kosztownej izolacji (dbając o każdy szczegół izolacji), wyższe koszty ekipy budowlanej, konieczność realizacji dodatkowego stropu (porównując z budynkiem niepodpiwniczonym), a w efekcie wydłużony czas realizacji- to wszystko nie ominie nas podczas realizacji domu z piwnicą. Jeśli dodatkowo będziemy chcieli przewidzieć możliwość wejścia do piwnicy z zewnątrz trzeba uwzględnić koszty realizacji murku oporowego podtrzymującego grunt. Być może doświetlenie pomieszczeń piwnicy nie będzie możliwe poprzez okna umieszczone ponad gruntem i zajdzie konieczność wykonania lub zakupu korytek umożliwiających doświetlenie.
Można również zrealizować tzw. częściowe podpiwniczenie budynku.  Jest to dobre rozwiązania, gdy chcemy mieć piwnicę, ale niekoniecznie pod całym parterem, zwłaszcza jeśli jej on dość rozległy. Czy koszty będą jednak niższe? Skomplikowanie fundamentów w tym przypadku może spowodować, ze częściowe podpiwniczenie nie będzie dużo tańsze od całkowitego podpiwniczenia budynku.
Pieniądze przeznaczone na realizację piwnicy to tak naprawdę pieniądze idące w grunt, zakopane których nie widać na pierwszy rzut oka. Być może lepiej warto zastanowić się nad realizacją dodatkowego budynku, w którym będziesz mógł umieścić te funkcje, które teraz zamierzasz zlokalizować w piwnicy.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, ze nasz artykuł pomógł Ci rozważyć plusy i minusy budowy domu z piwnicą. Jeszcze raz odpowiedz sobie na trzy pytania, po co piwnica jest Ci potrzebna, czy można ją zrealizować z terenie Twojej inwestycji (czy jest to korzystne) oraz jaki budżet przewidujesz na budowę domu. Ostateczna decyzja jak zawsze należy do Ciebie- w pracownii EProjekt postaramy się zaprojektować budynek zgodnie z Twoimi życzeniami i oczekiwaniami. Zapraszamy do Naszego biura.