Dom podpiwniczony vs. niepodpiwniczony
12 marca 2018

Streszczenie.
W tym artykule przedstawimy Ci nasz punkt widzenia dot. kwestii budowy budynku parterowego

Wstęp

Choć na lokalnym rynku nie słabnie moda na domy dwukondygnacyjne, w ostatnim czasie do łask Inwestorów coraz częściej zaglądają domy parterowe. Wśród Inwestorów mieszkających już we własnych, kondygnacyjnych budynkach, da się słyszeć glosy, że gdyby drugi raz mieli budować swój wymarzony dom, na pewno byłby to dom parterowy. Co wpływa na taki trend, oraz jakie są wady i zalety domów parterowych – zapraszamy do analizy naszego punktu widzenia.

Dla kogo dom parterowy?

Domy parterowe są wybierane zarówno przez rodziny z małymi dziećmi, jak i przez osoby starsze. Decydują się na nie również Inwestorzy, którzy w obrębie jednej kondygnacji, chcą mieć zlokalizowane wszystkie pomieszczenia. Ułatwia to bowiem komunikacje miedzy domownikami jak i sprzyja umacnianiu się więzów rodzinnych.
Domy parterowe to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią spać w letnie dni w sypialni zlokalizowanej na poddaszu, nie lubią skosów, które zabierają znaczną część przestrzeni, nie podoba im się wygląd domu piętrowego. Bo gdzie, jak nie nad domem parterowym, można zrealizować piękną bryłę dachu wielospadowego, czy właśnie dzięki prostej bryle budynku parterowego można pozwolić sobie na dodatkowe elementy wykończeniowe, które nadadzą budynkowi klasy i charakteru.

Koszty i budowa

Przy prostej bryle, budowa domu parterowe jest zazwyczaj tańsza, niż budowa domu dwukondygnacyjnego, o tej samej powierzchni. Domy parterowe o takiej samej powierzchni co domy z poddaszem wymagają jednak większej działki-wynika to z większej powierzchni zabudowy takiego budynku. Tak więc, trochę tańsze koszty budowy, mogą zostać zniwelowane kosztami zakupu działki, na której budynek powstanie.
Koszty budowy zwiększają się również poprzez konieczność zakupu większej ilości materiałów potrzebnych do wykonania fundamentów i dachu domu.

Tak więc kwestia niższych kosztów może być złudna, szczególnie w przypadku domów o dużej powierzchni. Należy tutaj pamiętać, że każdy projekt jest inny, i należy go wyceniać indywidualnie.

Realizacja

W przypadku prostych domów parterowych, o zwartej i nieskomplikowanej bryle, na pewno ogromną zaletą jest szybszy czas realizacji budowy, łatwiejszy proces realizacji, a co za tym idzie- mniejsze ryzyko popełnienia błędów wykonawczych

Strop nad domem parterowym nie musi wcale być monolityczny czy prefabrykowany. Może być  realizowany jako tzw. lekki, który może utworzyć dolny pas wiązarów dachowych. Ocieplenie takich budynków, też jest prostsze, ponieważ układa się je zazwyczaj na stropie, a nie w połaciach dachu. Większa jest natomiast posadzki na gruncie, większe zużycie betonu na fundamenty i większa powierzchnia dachu.

Układ funkcjonalny budynku

Jedna z najważniejszych kwestii to układ funkcjonalny budynku parterowego. Bo jak w obrębie jednej kondygnacji  rozplanować wszystkie pomieszczenia, tak budynek był funkcjonalny? Jak najbardziej ograniczyć ilość korytarzy i holi, a jednocześnie zapewnić dostęp do każdego pomieszczenia.
Według nas istnieją dwa podstawowe rozwiązania domów parterowych. Pierwszym z nich jest to, gdzie z wiatrołapu wchodzi się do salonu, a z niego do wszystkich pomieszczeń dodatkowych – salon stanowi wtedy centralna część domu. Drugie rozwiązanie to to, gdzie zdecydowanie rozdziela się strefę dzienną i nocną. Oznacza to, ze z w jednej części domu lokalizuje się kuchnie, jadalnie i salon, a w drugiej, wzdłuż zazwyczaj długiego korytarza, poszczególne pokoje. Układ taki musi być jednak bardzo dobrze przemyślany, by nie dopuścić do sytuacji, gdzie powstanie długi, wąski i niedoświetlony labirynt korytarzy.
Dlatego parterowe domy o powierzchni powyżej 180 m2 pod względem układu komunikacyjnego przegrywają z kilkupoziomowymi.

W małym domu, gdzie niewielka liczba pomieszczeń nie wymaga rozbudowanej sieci połączeń, jest łatwiej – wystarczy wszystkie skupić wokół centralnego holu.

Bardzo często domu parterowe projektuje się w kształcie litery L czy U, z wysuniętym poza bryłę budynku pomieszczeniem garażu.

W domach parterowych bardzo dobrze sprawdzają się również okna tarasowe, z bezpośrednim powiązaniem z ogrodem. Trzeba jednak zapewnić odpowiedni komfort intymny użytkowników, np. poprzez zastosowanie odpowiednich przegród (roślinności, ogrodzenie czy nawet rolety)

Brak schodów

Jedną z podstawowych kwestii wymienianych przez zwolenników domów parterowych jest brak schodów wewnętrznych. Jest to szczególna zaleta dla osób starszych, schorowanych czy niepełnosprawnych, gdzie konieczność poruszania się po schodach utrudnia życie czy też prowadzi do poczucia wyobcowania. Ludzie młodzi również bardzo często opowiadają się za budynkami parterowymi, bez konieczności wielokrotnego biegania po schodach. Bardzo często, kondygnacja poddasza czy piętra staje się w pewnym sensie nieużyteczna. Codzienne życie toczy się bowiem w salonie, czy dodatkowym pokoju na parterze, a na poddasze domownicy udają się tylko na noc.

Dom bez schodów  daje również pewnego rodzaju bezpieczeństwo, szczególnie gdy w takim domu na co dzień mieszkają małe dzieci- opiekunowie mogą dać im większą swobodę poruszania się. Bliskość strefy dziennej i nocnej, sprzyja również większej kontroli poczynać pociech, niż w sytuacji, gdy mieliby siedzieć oni w swoich pokojach na poddaszu.

Eksploatacja budynku

Myśląc o wadach budynków parterowych, nie można pominąć energooszczędności takich budynków. Duża powierzchnia przegród zewnętrznych i dachu oznacza większe straty ciepła w budynku. Tak wiec koszty eksploatacji, a szczególnie koszty ogrzewania są przeważnie wyższe niż użytkowanie domu o tej samej powierzchni ale z poddaszem.

Podsumowanie

Domy parterowe mają tyle samo zwolenników co i przeciwników. Podobnie jest z ich wadami i zaletami, które zmieniają się w zależności od punktu spojrzeni.

Po raz kolejny podkreślamy wiec, że wybór projektu domu jest sprawą indywidualną. Budynek który zaprojektujemy dla Ciebie w Pracowni EProjekt ma w pełni przewidywać Twoje indywidualne potrzeby i upodobania. Nie podążaj za panującą obecnie modą, czy opiniami innych. Podążaj za tym, co podoba się Tobie.

Dom parterowy jest dla niektórych spełnieniem marzeń, dla innych realnym myśleniem o przyszłości. Dla jednych jest idealnym połączeniem strefy dziennej i intymnej, dla innych zaś stanowi idealny budynek przejściowy, z możliwością późniejszej nadbudowy. A czym jest dla Ciebie?