Jak długo trwa cykl projektowania w pracowni projektowej EProjekt?

Jak wygląda proces projektowy w pracowni projektowej EProjekt?
3 stycznia 2018
O jakim domu marze? cz.1
6 stycznia 2018

Streszczenie.
Z tego artykułu dowiesz się od czego uzależniony jest czas opracowania dokumentacji projektowej w Naszej pracowni, oraz ile wcześniej powinieneś się do Nas zgłosić, jeśli planujesz budowę w konkretnym terminie.

Czas trwania procesu projektowego w pracowni EProjekt

Wielu Inwestorów zastanawia się ile wcześniej powinni zacząć szukać pracowni projektowej, aby zdążyć z rozpoczęciem budowy w danym, ściśle określonym terminie. Ile więc trwa proces projektowy w Naszej pracowni? Jest to bardzo trudne pytanie. Wynika to z tego, iż nie ma dwóch identycznych inwestycji. Każda wymaga indywidualnego podejścia i mówiąc skrótowo, toczy się własną ścieżką. Nie zagwarantujemy Państwu, że przychodząc do Nas w styczniu, w maju czy czerwcu będziecie mieć pozwolenie na budowę. Oczywiście, może się tak zdarzyć, ale jest to uzależnione od tylu czynników, że na pierwszej rozmowie, nie obiecamy, że na konkretny dzień będzie pozwolenie. Oczywiście w umowie o prace projektowe, określimy terminy realizacji naszych usług, ale nasza praca w dużej mierze uzależniona jest od pracy innych, np. urzędów, które mają również swoje terminy, a to nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć.

Gdyby w wielkim skrócie móc coś powiedzieć na ten temat, to jeśli wiesz mniej więcej kiedy chciałbyś rozpocząć budowę domu, zgłoś się do naszego biura projektowego ok. 5-6 miesięcy wcześniej.  Im wcześniej, tym lepiej. Nie ma jednak co szaleć również w drugą stronę, i udawać się do biura, gdy planuję rozpocząć budowę za 2-3 lata.

Należy pamiętać, że uzyskana decyzja pozwolenia na budowę jest ważna 2 lata. Fizycznie oznacza, to, że jeżeli budowa nie została rozpoczęta w terminie dwóch lat od wydania pozwolenia, to ta decyzja traci ważność. Tak więc, jeśli chcesz mieć pewność, że na pewno zdążymy z procesem projektowym i uzyskaniem pozwolenia na dany termin, udaj się do biura projektowego na rok, przed planowaną inwestycją.

Podany wyżej termin, ok. 6miesięcy przed planowaną inwestycją jest w większości przypadków wystarczający.

Jest to odpowiedni czas abyś zapoznał sie z naszym odrębnym artykułem przedstawiającym poszczególne etapy współpracy z naszą pracownią. [tutaj]

Czas trwania poszczególnych etapów.

Pierwsze rozmowy z pracownią EProjekt, uzgodnienia, podpisanie umowy to może być dosłownie kilka dni. Pierwszą koncepcję budynku dostają Państwo od nas nie później niż 2-3 tygodnie od podpisania umowy. Następnie uzgadniamy tą koncepcję, do momentu jej zaakceptowania przez Państwa. Długość okresu koncepcji zależy w dużej mierze od Inwestorów: od ich zaangażowania w analizę koncepcji, ilości wprowadzanych zmian, czasu w którym odpowiedzą na emaile z pracowni, itp. Zdarzają się Inwestorzy, dla których pierwsza koncepcja jest jednocześnie koncepcją idealną, spełniającą ich oczekiwania, i po przesłaniu pierwszej koncepcji ją akceptują. Zdarzają się również Inwestorzy, którzy muszą „przespać” się z daną koncepcją kilka dni, nie mają czasu aby się z Nami skontaktować, i wtedy ten okres rzeczywiście się wydłuża. Dopiero po otrzymaniu ostatecznej akceptacji koncepcji przystępujemy do realizacji projektu budowlanego.

Najbardziej nieprzewidywalny czasowo wydaje się etap uzyskiwania dokumentów formalnych. Jednych z ważniejszych kwestii, pod względem czasowym jest mapa do celów projektowych. I tutaj znowu. Są inwestorzy, którzy na pierwszej rozmowie mają już mapę do celów projektowych, lub mają ją zleconą, jak również są i tacy, którzy na tej pierwszej rozmowie dopiero dowiadują się, że taka mapa jest potrzebna i albo sami szukają geodety i zlecają jej realizację, albo zostawiają tą kwestię nam. Czas realizacji takiej mapy również ciężko określić, mogę chyba jednak określić widełki 1-4 miesięcy (zazwyczaj, w nieskomplikowanych sprawach trwa to ok.2 miesięcy). W naprawdę wyjątkowych sytuacjach ten czas może się wydłużyć.

Kolejna, znaczna różnica czasowa dotyczy działek położonych na obszarach miejscowego planu i poza nim. Dla porównania, niektóre gminy zamieszczają MPZP na stronach internetowych placówek, do innych występuje się o wydanie wypisu i wyrysu z MPZP, co trwa ok. tygodnia, maksymalnie do 2 tygodni. Gdy działka leży poza obszarem MPZP koniecznym jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Pozyskanie wszystkich załączników do wniosku, rozpatrzenie samego wniosku oraz uprawomocnienie decyzji trwa zazwyczaj nie krócej niż 3 miesiące. W sprawach skomplikowanych może się to wydłużyć do 6 miesięcy, ale zdarzają się i gminy gdzie trwa to jeszcze dłużej (wynika to z faktu, iż gmina również taką decyzje uzgadnia z wieloma organami, i również trudno przewidzieć ich terminy). Także, teoretycznie podobny zakres dokumentu, a jakże różny termin oczekiwania na niego. Pozostałe dokumenty wymagane do projektu budowlanego uzyskuje się w terminie 30 dni od złożenia. Najwięcej trudności czasowych sprawia więc mapa do celów projektowych i decyzja o warunkach zabudowy, jeśli jest konieczna.

W praktyce, wygląda to tak, że ww. dokumenty uzyskuje się w tzw międzyczasie procesu koncepcji, a później procesu projektowego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, sprawa nie będzie szczególnie skomplikowana itp. to zazwyczaj koniec procesu projektowego pokrywa się z uzyskaniem wszelkich dokumentów, lub też wahania czasowe między jednym i drugim są niewielkie.

Gdy mamy już dokładnie wszystkie dokumenty formalno-prawne, potrzebujemy czasu na dokończenie procesu projektowego, wydruk, złożenie projektu. Także od momentu uzyskania wszystkich dokumentów trzeba liczyć ok 2-4 tygodnie, na złożenie projektu do Urzędu.

Pozwolenie na budowę

Zgodnie z obowiązującym Prawem Budowlanym, w przypadku decyzji pozwolenia na budowę urząd ma 65 dni od daty złożenia wniosku, na jego rozpatrzenie. W tym czasie jest sprawdzana kompletność naszego wniosku, zgodność projektu z wydanymi wytycznymi oraz przepisami techniczno-budowlanymi. Do tego terminu nie wlicza się okresów zawieszenia postępowania oraz opóźnień z winy Inwestora, albo z przyczyn niezależnych od urzędu. Oznacza to, że w przypadku np. wpływania kolejnych odwołań składanych przez sąsiadów, postępowanie może się wydłużyć.

Pozwolenie na budowę  staje się prawomocne, gdy żadna ze stron nie wniesie odwołania od decyzji w ciągu 14 dni od daty jej otrzymania.

W przypadku zgłoszenia budowy budynku mieszkalnego, którego dopuszcza obecne PB, czas oczekiwania na wydanie decyzji o braku sprzeciwu wynosi do 21dni. Decyzja ta nie uprawomocnia się.

Po otrzymaniu decyzji o pozwoleniu na budowę lub braku sprzeciwu do zgłoszenia, należy jeszcze zawiadomić urząd o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Również trwa to kilka dni. Dopiero wtedy można w sposób legalny rozpocząć budowę.

Wiemy, że wolne terminy dobrych ekip budowlanych są dość odległe, i bardzo często trzeba je rezerwować na długo przed rozpoczęciem budowy. Tak więc, aby nie przegapić terminu, który zarezerwowałeś, udaj się do Naszej pracowni odpowiednio wcześniej. Nie wymagaj, że zrealizujemy Twój temat w miesiąc. Bardzo często jest to po prostu niemożliwe, nie z braku Naszej woli , ale z terminów i pracy innych podmiotów, niekoniecznie zależnych od biura projektowego.

Umów spotkanie z Nami [tutaj].